BLOG

5+1 teendő KFT (SRL) alapítása után!

5+1 teendő SRL alapítás után

Nem tudom ki hogy van vele, de visszagondolva arra az időre, amikor én alapítottam a cégemet (SRL) örömmámorban úsztam! Iszonyúan lelkes voltam (még ma is tart :-)) amikor kézhez kaptam a cégem alapító íratait! De voltak dolgok, amiket 1 hónapon belül el kellett intéznem, ha törvényesen akartam eljárni!

Az alábbi bejegyzésben felsorolom azokat a teendőket, amiket kötelező módon el kell végezned, ha cégtulajdonos (SRL) lettél! Ezek után már nem lesz egyéb dolgod, a többit meg tudod beszélni a könyvelőddel (ha jól választottál!) és biztosan számíthatsz rá a mindennapi könyvelési kérdésekben! 

 

  1. lépés: A megalapítástól számított 30 napon belül a megyei Pénzügyről be kell szerezned a Registru Unic de Control-t! Ez egy nagy, hosszú füzet, az ára 30 lej, ellenőrzéskor ebbe írnak bele minden fontos információt az ellenőrző szervek! Ha nincs megvásárolva a regiszter, akkor az ellenőr nem tudja az ellenőrzést végrehajtani, ezért kénytelen lesz büntetést kiszabni!                                                          

  2. lépés: Könyvelőt választani és megírni vele a szerződést! Ezt törvényi jogszabály kötelezi és le is kell jelenteni a Pénzügyre a 010-es nyilatkozatban! Célja, hogy a cégek nyomon követhetőek legyenek, sok cég nyom nélkül eltünik, az ellenőrök nem találnak senkit a cég székhelyén, és ilyenkor a következő akihez fordulnak a könyvelő!  FONTOS: a könyvelő bejegyzett CECCAR tag legyen, hiszen az engedélye számát bele kell írni a nyilatkozatba!                                            

  3. lépés: közjegyzői felhatalmazás, amiben felhatalmazod a könyvelőt arra, hogy online küldhesse el a kötelező nyilatkozatokat! Erre nincs különösebb forma vagy nyomtatvány, ezt a közjegyző tudja, hogyan kell, neked vinned kell hozzá a Certificat de Inregistrare Fiscala-t vagy a Certificat Unic de Inregistrare-t és a könyvelő személyi igazolvány másolatát! FONTOS: az adminisztrátor csak személyesen kérheti a felhatalmazást a közjegyzőnél!                                                                                                                

  4. lépés: bankszámlát nyitani a vállalkozásod nevére! Nem fontos, hogy melyik bankba volt befizetve a törzstőke, bárhol lehet számlát nyitani és a befizetett törzstőkét átutalni az új számlára! Ez az összeg szabadon felhasználható vagy kivehető!                                                                                                           

  5. lépés: számlázó program választása! Én nagyon fontosnak tartom ezt a lépést, mert egyrészt nagyon jó ingyenes számlázó programok vannak, tehát nem kerül pénzbe! Másrészt a számlázó program egy csomó olyan dolgot tud, amit esetleg te nem, pl. előre le kell szögezni a számlák kezdő sorszámát, vagy a törzstőke összege mindenképpen kell szerepeljen a számlán és a nyugtán is! Ezekben nagyon nagy segítség egy hivatalos program!

     +1. lépés: lekérni a pénzügyről az ÁFA (TVA) kódot a külföldi vásárlásokhoz! (Erről ITT olvashatsz bővebben!) Ez nem kötelező, ettől nem leszel ÁFA (TVA) fizető és semmilyen kötelezettséggel nem jár! De jó, ha megvan, mert ha valamikor külföldről szeretnél vásárolni, vagy eladni azonnal meg tudod tenni, nem kell várakoznod rá, hiszen a kód beszerzése beletelik jó pár napba!

 

Sok szerencsét a vállalkozásodhoz!

Ha bármi kérdésed van írhatsz az office@sarkikonyvelo.ro email címre!

Ha nem szeretnél lemaradni az új infókról, íratkozz fel a hírlevelemre az alábbi linken!

Megosztás:

További bejegyzések:

Hívj bizalommal
VAGY

Kérd árajánlatomat