BLOG

5 leggyakoribb hiba számla (factura) kitöltésekor!

A Hivatalos Közlöny (Monitorul Oficial) szerint egyaránt helyes akár papír alapon, akár elektronikusan töltünk ki egy számlát, az a lényeg, hogy a kitöltése a törvényi előírás szerint történjen! 

A munkám során gyakran tapasztalom, hogy vállalkozóként nem fektetünk túl nagy hangsúlyt a számlák (factura) helyes kitöltésére! Mindig sietünk, azt gondoljuk elég, ha beírunk egy nevet meg egy számot, azzal le is van tudva! Pedig a helytelen számla kitöltésért akár pénzbüntetést is kaphatunk az ellenőrzés során!

Íme az általam tapasztalt 5 leggyakoribb hiba szolgáltatás számlázásakor:

 

♦  A számláról (factura) hiányoznak a vevő adatai!

Nem elég, ha csak felírjuk a cég nevét és bejegyzési számát (codul fiscal), kötelező módon ki kell tölteni minden kért adatot, amit a törvény előír. Tehát legyen rajta a kereskedelmi kamaránál bejegyzett száma (Nr. ord. Reg. Com.), legyen beírva a pontos címe, külföldi számla esetén szerepeljen az ország neve, stb.

A magánszemélynek kiállított számlára is ugyanez vonatkozik, nem elég a személyi száma (CNP), szerepeljen a pontos címe is!

 

♦  Nincs a számlának (factura) sorozat száma (serie) és/vagy azonosító száma (număr)!

Ez az egyik alap követelmény a számla kitöltésekor! Minden év január elején egy határozatban (decizie) kell rögzíteni, hogy az adott évben milyen sorszámot és azonosító számot fogunk használni a számlák kitöltésekor!

Lehet több sorszámot is indítani, pl. külön lehet egy a külföldi számláknak, egy másik a belföldre kitöltött számláknak, vagy szolgáltatásonként is lehet külön sorszámot használni! A lényeg: a határozatban szerepeljen, hogy az adott típusú számlának milyen kezdő és befejező sorszáma lesz az adott évben!

 

♦  Hiányzik a számláról (factura) a szolgáltatás megnevezése

A legtöbb hozzám került számlán csak annyi szerepel, hogy „ Prestări servicii ” !

Az előírás szerint legyen beleírva:

  • az elvégzett szolgáltatás pontos megnevezése,
  • az adott hónap neve, amikor a szolgáltatást végeztük
  • a szerződés száma és dátuma!

PL.  Könyvelőség: Servicii contabile pentru luna august, conform contract nr…..data…

      Vendéglőben: Masă servită conform bon fiscal nr…..data…

 

♦  Nincs a számla (factura) mellé kimutatás az elvégzett munkáról (Situația lucrărilor)

Ha a szerződésben nem egy konkrét összeg van írva, hanem időegység vagy mértékegység (pl. óradíj, méter)  szerint van meghatározva a díj, akkor a számla mellé készíteni kell egy kimutatást! Ebben feltüntetjük, hogy honnan jött össze a számlán szereplő összeg, milyen tevékenységet végeztünk a szerződésben megadott egység alatt!

 

♦  Nem szerepel a számlát (factura) kitöltő személy neve és azonosítója

Minden esetben fel kell tüntetni a számlán annak a személynek a nevét és azonosító adatát (CNP vagy személyi igazolvány szám), aki a számlát kitöltötte. Ez is egy jogszabályi követelmény és ha nem szerepel a számlán pénzbüntetést is kaphatunk érte!

Még nagyon sok dolog van amire figyelni kell, nagyon hosszú lenne most felsorolni a számla (factura) minden kötelező elemét! Már az is nagyon jó, ha odafigyelünk hogy a fenti hibákat ne kövessük el! 

 

Érdekelne téged egy útmutató a számla helyes kitöltéséről?

Íratkozz fel a hírlevelemre és időben értesülsz minden új infóról, törvényváltozásról! 

Ha hasznosnak találtad oszd meg a lenti ikonokra kattintva, így másoknak is segíthetünk vele!

 

Csomor Rozália – Sarki könyvelő

Megosztás:

További bejegyzések:

Hívj bizalommal
VAGY

Kérd árajánlatomat